Weekly News Roundup: March 17, 2014

16tower1-videoSixteenByNine1050Not surprisingly,  this week’s news roundup includes a great deal of material from sources around the world, including Ukraine and Russia, about the impact of the current international crisis and the responses and reactions of  museums and other cultural colleagues.

• According to Russian media reports, the new Ukrainian government begins to sell national treasure. Yatseniuk smuggled into the U.S. Scythian gold. По сообщениям средств массовой информации, новое украинское правительство начинает распродавать национальное достояние. Яценюк тайно вывез в США золото скифов. За это Вашингтон поможет Киеву выбить кредит Международного валютного фонда.
  • Such activity is denied by Ukrainian and western media reports.
  • Russian and Ukrainian intellectuals respond to the crisis.
  • The conflict on the Crimea has produced a new interest to the Crimean Tatars. Artist Josef Beuys was already connected to them in a very personal manner.

• Despite the political events in Moscow successfully passes a collective exhibition of Ukrainian artists “Palette impressions.” Несмотря на политические события, в Москве с успехом проходит коллективная выставка украинских художников «Палитра впечатлений». С 3 по 30 марта публика имеет замечательную возможность познакомиться с искусством современной Украины. Организаторы: Музей «Садовое кольцо» (Москва), галерея «Палитра» (Киев), Посольство Украины в Российской Федерации. Работы украинских художников 1910-2010 годов подчеркнули, насколько культуры наших стран родственны и похожи.

But of course, museums and politics also made news this week around the globe.

Once again trophy art: a museum buys art whose provenance could become problematic.

Architecture and design: How much influence does politics have and how free are museums in their decision?

What will Miami do about the discovery of a pre-historic native American village on a site slated for development?

Woman historian says Canadian Human Rights Museum censored her blog post.

In Russia, there is developing support for regional museums. One form of such support – the contest «Best Municipal Museum». В России развивается поддержка региональных музеев. Одной из форм такой поддержки стало проведение конкурса «Лучший муниципальный музей». По задумке организаторов принять участие в конкурсе могли все муниципальные и сельские музеи Российской Федерации. Конкурс проводится ежегодно и преследует несколько целей,  в первую очередь – это выявление лучших музеев, активно участвующих в жизни местного сообщества, распространение передового опыта работы, развитие инновационной деятельности в муниципальных музеях, повышение статуса работников музейных учреждений Российской Федерации. В 2013 г. победителем в номинации «Научное исследование» стал Абазинский историко-краеведческий музей (Республика Хакасия).

New exhibit in New York City explores the Nazis and degenerate art.

What’s “dark tourism” and should museums and historians be presenting it differently?

UK’s museum brain drain to the US attributed to salaries, increased curatorial freedom but the trade-off might be an emphasis on fundraising and the market interest in exhibitions.

9/11 artifacts have been used by political patronage by allies of New Jersey’s governor Chris Christie.

Are contemporary art collectors shunning mainland Chinese museums?

On the 100th anniversary of the First World War opened the exhibition “Man on the field of death.” The exhibition prepared by several Russian museums and the Russian Red Cross.

К 100-летию начала Первой мировой войны в Москве открыта выставка «Человек на поле смерти». Выставка подготовлена Музеем Н.А. Островского «Преодоление» совместно с Московским литературным Музеем-центром К.Г. Паустовского, Московским государственным музеем С.А. Есенина, Московским мемориальным музеем А.Н. Скрябина и Российским Красным Крестом.

Выставка рассказывает о том, как глубина военной трагедии коснулась таких ярких личностей, как писатель и глубокий лирик К.Г. Паустовский, выдающийся поэт С.А. Есенин, писатель – гуманист, ставший символом мужества и преодоления для многих людей в разных концах земного шара Н.А. Островский, композитор А.Н. Скрябин. Герои выставки «Человек на поле смерти» видели войну «изнутри». Обладая талантом чувствовать и понимать, владея пером, владея искусством создавать музыку, каждый из них по-своему нес эту истину о войне людям, чтобы и сегодня, и завтра эта истина могла служить им предостережением от больших бед. Выставка продлится с 14 марта по 1 мая.

A Moscow architectural landmark compared to the Eiffel Tower faces demolition, finds support from architects around the world.

Native American groups protest the display of scalps at a German Museum.

Image:  Shabolovka radio tower, Moscow.

3 comments on “Weekly News Roundup: March 17, 2014
  1. Hi–
    So translation tells me your question is about the sources of the articles, which I hope is right. Each link goes directly to the source, which in the case of Russian language posts, has been supplied by a Russian colleague. Can I provide more information for you?